Na granicy

Film „Na granicy” to pierwszy polski dokument o skialpinizmie, mało jeszcze znanym sporcie ekstremalnym. Ekipa filmowa towarzyszy Andrzejowi Bargielowi, młodemu skialpiniście od momentu badań wytrzymałościowych, przez pierwsze zawody aż do Pucharu Świata oraz zdobywania ośmiotysięcznika Cho Oyu. Razem z widzami będziemy obserwować ciężkie treningi, zmagania z ograniczeniami ciała oraz naturą – wysokością, brakiem tlenu, ekstremalnie niską temperaturą, burzami śnieżnymi i przede wszystkim zagrożeniami lawinowymi.

W ramach przygotowań Andrzej przejdzie tatrzańskie granie i wystartuje w kultowych zawodach skialpinizmu – Pierra Menta we Francji. Spektakularny finał rozegra się na ośmiotysięczniku Cho Oyu. Szczyt atakowany będzie od strony chińskiej. Jeżeli się uda – będzie to nie tylko pierwszy taki wyczyn Polaka, ale również nowy rekord świata w pokonaniu Cho You. Andrzej chce wejść na szczyt z bazy położonej na wysokości 5800m n.p.m i zjechać z niego z powrotem do bazy w łącznym czasie 12 godzin.

Cho Oyu to szósty szczyt Ziemi, wznoszący się na wysokość 8201m n.p.m, na granicy Chin i Nepalu. To nie góra dla każdego. Największy problem wynika z dużej wysokości i związanych z nią zagrożeń dla organizmu, takich jak niedotlenienie, obrzęk płuc czy mózgu. Swoje trzy grosze do pokonania dorzuci też natura: szczeliny, lawiny, burze śnieżne i ekstremalnie niskie temperatury. Po raz pierwszy wierzchołek został zdobyty w 1954 roku przez wyprawę austriacką, ale dopiero w 1988 roku odważono się z niego zjechać. Po 23 latach nasza wyprawa chce nie tylko powtórzyć ten wyczyn na nartach skitourowych, ale także pobić rekord w szybkościowym wejściu i zejściu. Najlepszy zanotowany wynik należy od 2007 roku do Christiana Stangla, Austriaka, któremu udało się to w niesamowitym czasie 15 godzin i 6 minut.

Wyprawa będzie działała na drodze klasycznej od strony chińskiej. Planowane są dwa ataki szczytowe. W pierwszym wezmą udział wszyscy uczestnicy i jeśli im się uda, będą nie tylko pierwszymi Polakami, którzy zjechali z Cho Oyu, ale także z jakiegokolwiek ośmiotysięcznika. Po kilkunastu dniach odpoczynku, wspierany z kilku obozów, rekord trasy postara się pobić Andrzej Bargiel. Będzie niósł tylko minimalne wyposażenie, a czas będzie liczony od wyjścia z bazy do powrotu na 5800m n.p.m.

W ramach aklimatyzacji pierwszy obóz założony zostanie na 6400m n.p.m., drugi na 7100, a trzeci i ostatni na 7600. Finał rozegra się na szczycie ośmiotysięcznika Cho Oyu. Film będzie przede wszystkim opowieścią o wielkiej sile marzenia. Choć Andzej może być o krok od zwycięstwa, nieprzyjazne okoliczności i błędy mogą skazać go na porażkę. Jednak najważniejsza w tym wszystkim jest jego determinacja – walka z naturą, ludźmi i samym sobą.

Termin rozpoczęcia wyprawy: wiosna 2012. Więcej na stronie  Na granicy.