Śnieżna Pantera w rekordowym czasie

Dwoje młodych ludzi postanowiło spędzić najbliższe wakacje w nietypowy sposób: chcą zdobyć pięć szczytów siedmiotysięcznych w mniej niż 42 dni. Jak na razie, nikomu się to jeszcze nie udało. Ich wyprawa zaczyna się w lipcu 2011 i będzie działała na terenie Kirgistanu i Tadżykistanu, w górach Pamiru oraz Tien-Shan. Ekspedycja za cel postawiła sobie zdobycie pięciu najwyższych szczytów tych pasm, przekraczających wysokość 7000m. n.p.m. Zdobywcy tych gór uzyskują tytuł „Śnieżnej Pantery”, który w środowisku alpinistycznym uważany jest za niezwykle prestiżowy. Kolekcjonowanie tych szczytów przeciętnie zajmuje kilka lat, zespół zamierza dokonać tego w jeden sezon w rekordowo krótkim czasie.

Aktualny rekord zdobycia szczytów „Śnieżnej Pantery” wynosi 42 dni i został ustanowiony w 1999 roku. Od tej pory nikt nie podjął się próby jego pobicia. Członkami wyprawy są młodzi alpiniści z wieloma sukcesami sportowymi. Wspinali się już na sześciu kontynentach zdobywając ich najwyższe szczyty.

Agnieszka Korpal – Rocznik 1987, studentka 5 roku fizjoterapii na AWF w Poznaniu.
„Swoją przygodę ze sportem zaczynałam jako juniorka młodsza i juniorka w triathlonie. Kilka lat temu przypadkiem wystartowałam w rajdzie przygodowym i tak już zostało, startuję do dziś i wciąż wyznaczam sobie nowe cele. Dzięki rajdom uwierzyłam, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wierzę, że siła sukcesu zależy od motywacji, wiary we własne możliwości i ciężkiej pracy.”

Tomek Kowalski – Rocznik 1985, absolwent Turystyki i Rekreacji na UAM w Poznaniu
„W 2003 roku wyruszyłem po raz pierwszy autostopem poza granice Polski. Ta dwutygodniowa wyprawa za niecałe 50 euro pozwoliła mi przekroczyć niewidzialną granicę, uwierzyć, że mogę pojechać dalej, a  kiedy w następnym roku zdobyłem Mont Blanc stwierdziłem, że mogę też wejść wyżej. Od tego czasu odwiedziłem już  6 kontynentów  i wszedłem na 6 z 9 szczytów Korony Ziemi, której zdobycie jest moim dziecięcym marzeniem. Oprócz wspinaczki i alpinizmu, uwielbiam biegać na długie dystanse i uprawiać każdą inna formę aktywności fizycznej, czego kwintesencją są rajdy przygodowe w których startuję kiedy tylko mam okazję”

Za tę dwójkę odważnych trzymamy kciuki, a relację z ich zmagań, niemal “na żywo”, będziecie mogli śledzić na stronie TRAILteam.pl. Zapraszamy do kibicowania naszym zawodnikom!