IX Polar Sport Skitour

Położony w bocznym grzbiecie Cylu Hali Śmietanowej, niewybitny szczyt Mosornego Gronia (1047) w Beskidzie Żywieckim znalazł się w sobotę 01.03.2014 w centrum zainteresowania skiturowej czołówki Polski oraz Słowacji.

– Gdybyśmy wiedzieli, że to aż takie zawody, to przyjechałby tu nas cały autokar – mówił z uznaniem słowacki zawodnik.

I miał rację. Wiosenna aura nie rokowała wielkich szans na to, że organizatorom IX Polar Sport Skitour im. Basi German uda się zorganizować (pierwszą i miejmy nadzieję nie ostatnią) imprezę skialpinistyczną tego sezonu. Udało się, i to zaskakująco dobrze.

Aura jak w Soczi. Słońce i temperatura powyżej 10 st. C. Dookoła zieleniejące stoki i jedna biała łata śniegu wzdłuż wyciągu. Pomimo tak nieprzychylnych dla organizacji zawodów skiturowych warunków, organizatorom udało się wytyczyć 9 km trasy i przeprowadzić zawody.

Ekipa Fundacji oraz Polar Sportu z determinacją poprowadziła jednak pętlę (z wątkiem skialpinistycznym), która dała zawodnikom wiele frajdy i wycisnęła z nich siódme poty. Skiturowcy wystartowali przy dolnej stacji wyciągu na Mosorny Groń w kierunku szczytu. W połowie stoku zawodnicy musieli zdjąć narty, przebiec przez wąskie ucho betonowego tunelu i wspiąć się po rozpiętej przez organizatorów linie poręczowej, a następnie ponownie wpiąć narty i kontynuować wspinaczkę do górnej kolejki linowej i zjechać w dół. Taką pętlę uczestnicy zawodów musieli pokonać trzykrotnie.

Na trasie pucharu w Zawoi stanęło około 135 śmiałków. Najlepszym zawodnikiem okazał się Jacek Żebracki (GOPR/Kandahar), który uzyskał czas 50 minut i 26 sekund oraz wygrał bon Dynafita na kwotę 2000 pln, natomiast wśród kobiet najszybsza była Anna Tybor (KW Zakopane) z wynikiem 1h 10min 45sek.

O 15:30 w karczmie Styrnol odbyła się ceremonia wręczenia pamiątkowych pucharów oraz losowanie nagród wśród wszystkich startujących o łącznej wartości 60 tysięcy złotych.

Mężczyźni:

Jacek Żebracki            GOPR/KS Kanadahar                                                 0:50:26

Matus Danko              SKIALP BOBROVEC SKITRAB TEAM                   0:52:52

Tomasz Brzeski          KS Kandahar                                                              0:53:41

Kobiety:

Anna Tybor                 KW Zakopane                                                             1:10:45

Barbora Volajova        SKIALP BOBROVEC SKI TRAB TEAM                  1:12:17

Aga Solik                    KS Kandahar                                                              1:12:52

Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom, sponsorom oraz mediom.

pss2014 2

pss2014 1