XII Puchar Pilska

Na Pilsku 19 lutego miały miejsce kolejne zawody z cyklu Pucharu Polski w Narciarstwie Wysokogórskim – był to XII Puchar Pilska zorganizowany przez Klub Skialpinistyczny KANDAHAR. Bazą zawodów było Schronisko na Hali Miziowej. Zawody były także druga edycją Pucharu Europy Środkowej oraz trzecią edycją Pucharu Polski Amatorów. Było więc o co walczyć. Było także z kim walczyć, bo na zawody przyjechało bardzo dużo zawodników z Polski, Czech i Słowacji. W Pucharze Pilska startują tradycyjnie dwuosobowe zespoły. W tym roku wystartowało 65 par seniorów oraz 16 juniorów i kadetów (juniorzy i kadeci – solo). Razem 146 zawodników. To chyba dobry wynik mając na uwadze niszowość tego sportu w Polsce.

Start zaplanowano na niedzielę rano – zatem nie było problemów z dojazdem. Można było spokojnie w sobotę dotrzeć na Halę Miziową, poznać panujące warunki śniegowe i poleniuchować do wieczora. Niestety nie dla wszystkich zawodników starczyło miejsc w schronisku i duża część z nich spała na dole i dopiero rano wjechali wyciągami na Halę.

Trasa zawodów wiodła prawie wyłącznie poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Niedługo przed zawodami spadło dość dużo śniegu, a w dniu zawodów wiał silny wiatr, co spowodowało, że przygotowane wcześniej ślady podejścia trochę zasypało. Trudno było wyprzedzać pod górę, a kijki zanurzały się w świeżym śniegu niemalże po rękojeść.

Nie lada wyzwaniem były także zjazdy – w stromym lesie utworzyły się muldy. Ewentualna wywrotka wiązała się z mozolnym wygrzebywaniem z głębokiego śniegu. Najlepszą strategią przy zjeździe okazało się: „załóż swój ślad”. Strategia ta jednak była trudna do zrealizowania przy drugim zjeździe po tym samym lesie… Grozę sytuacji oraz piękno tego sportu najlepiej ilustrują zdjęcia Moniki Strojny.

Ja startowałam z Agnieszką Solik z Kandaharu. Zajęłyśmy piąte miejsce wśród seniorek open, co dało nam jednocześnie trzecie miejsce w klasyfikacji Pucharu Polski (wyniki: http://skialp.blks.pl/puchar-pilska/wyniki).

W najbliższą niedzielę w Ustroniu odbędą się kolejne zawody Pucharu Polski i Pucharu Polski Amatorów – V Puchar Czantorii im. Kuby Soińskiego. Tym razem wracamy do tradycji startu w nocy na trasach narciarskich (http://www.skialp.blks.pl/czantoria/info).

Tekst: Małgorzata Czeczott

Zdjęcia: Monika Strojny