Na Handbike’u kobieta na Pico Del Veleta

Tekst: Karol Kleszyk

Na handbike’u kobieta na Pico Del Veleta – pod takim hasłem w 01.10.2012  grupa zaprzyjaźnionych ludzi z pasją ma zamiar „przełamać bariery” społeczne i udowodnić, że niepełnosprawność może stać się siłą do pokonywania wyzwań. Inspiracją dla takich przedsięwzięć są słowa Thora Heyerdahla. „Granice? Nigdy nie widziałem żadnej. Ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi”.

Podstawowym celem wyprawy jest przejazd na specjalnym rowerze napędzanym siłą rąk przez Karinę Jasińską przez najwyższe  przełęcze leżących w paśmie Sierra Nevada w Południowej  Hiszpanii, między innymi zdobycie szczytu Pico del Veleta (3392 m n.p.m.). Wyjazd ten organizowany jest przez podróżnika Karola Kleszyka oraz Fundację „Bariera”. Towarzyszyć im będzie również doświadczony w podróżach i zaprzyjaźniony lekarz Szymon Świrta.  Będzie to pierwsza polska wyprawa rowerowa na handbike’u z kobietą niepełnosprawną na wysokość 3400 m n.p.m. Po przyjeździe do Granady rowerzyści ruszą na Pico del Veleta, skąd wyruszą  na północny zachód w kierunku Alicanty. Trasa będzie liczyła ponad 1000 km przez najwyższe przełęcze gór Sierra Nevada i będzie trwała 20 dni. Ideą projektu jest niwelowanie różnic i łamanie stereotypów dotyczących możliwości osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy:

Karina Jasińska jest studentką II roku psychologii i nie zamierza rezygnować ze swoich marzeń.  Jej hart ducha i silna wola może być przykładem dla innym ludzi jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Karina w wieku 16 lat była uczennicą technikum lotniczego, chciała zostać pilotem i podróżować po świecie. Niestety, w wyniku zakażenia centralnego systemu nerwowego,  straciła władzę w nogach, dzisiaj porusza się na wózku.  To nie przeszkadza Jej realizować swoich wielkich pasji, jakimi są: sport i podróże.

Organizatorem  całej wyprawy jest zapalony miłośnik i podróżnik Karol Kleszyk. Ma na swoim koncie wiele wypraw. Dwa lata temu wraz z kolegą przejechali pustynię Gobi w Mongolii (1600km w 16 dni). Tego lata wraz z Szymonem podróżnicy przejechali ponad 1000 km z niewidomym Pawłem po bezdrożach Ameryki Południowej zdobywając pustynię Atacama, Salar Uyuni, wulkan Mirador de Caltama oraz sześciotysięcznik Huayna Potosi.

Szymon Świrta – lekarz sprawujący medyczną pieczę nad uczestnikami wyprawy. Jest uczestnik wielu wypraw nie tylko rowerowych do Chin, Mongolii, Rosji, Hiszpanii.

Patronem honorowym wyprawy jest Akademia Ignatianum w Krakowie i znany himalaista Jacek Teler.

Nasze wyprawy pobudzają osoby niepełnosprawne do aktywizacji i dają nadzieję na realizowanie swoich marzeń. Więcej informacji na stronie www.wyprawyrowerem.pl.