VIII Polar Sport Skitour im. Basi German

Tekst: Piotr Krygowski

Ruszyły zapisy do VIII Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi. Już 2 marca skitourowcy z całej Polski zmierzą się na trasie o długość około 12 km, gdzie suma przewyższeń sięgnie 800 m.

W tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby zgłoszeń. Impreza zaliczana bowiem do Pucharu Polski Amatorów w Narciarstwie Wysokogórskim, na stałe wpisała się już w krajowy kalendarz zawodów skitourowych i z roku na rok przyciąga coraz więcej entuzjastów tej młodej nadal w Polsce dyscypliny. Zawodnicy zmierzą się na trasie, której start i meta znajduje się na szczycie Mosornego Gronia, a cała pętla o długość około 12 km liczy w sumie 800 m przewyższeń. Na trasie organizatorzy przewidzieli dwa odcinki specjalne (poręczówka linowa) obok wodospadu na potoku Mosornym oraz skałki obok drogi „stokówka”.

Ósma edycja zawodów Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi to nie tylko okazja pozwalająca amatorom zmierzyć się z na trasie profesjonalnymi zawodnikami porównując własne wyniki z najlepszymi skitourowcami w kraju ale również wydarzenie towarzyskie, którego nie można ominąć.

Początkowo była to impreza kameralna, obecnie są to już największe tego typu zawody w Polsce, oceniając pod względem liczby startujących z naszego kraju zawodników. W ubiegłym roku zmieniono nazwę zawodów; pojawiło się w niej imię i nazwisko patrona Basi German, entuzjastki gór, która wspólnie z grupą znajomych pasjonatów skialpinizmu była pomysłodawcą zawodów w Zawoi. Zginęła w 2011 roku w lawinie w Tatrach,  zmianą nazwy organizatorzy chcieli upamiętnić jej zaangażowanie i wkład w popularyzację skitouringu w Polsce.

W ramach pakietu startowego organizatorzy przy współpracy gminy Zawoja przygotowali po raz pierwszy w historii imprezy wypalany w drewnie pamiątkowy medal, który otrzyma każdy zawodnik, a także unikalne koszulki i okolicznościowe naklejki, a dla zwycięzców regionalne statuetki z postaciami narciarzy na kamieniu z Babiej Góry.

Wpisowe jakie zawodnicy wpłacą za możliwość startu zostanie w całości przeznaczone na powołaną przez Polar Sport fundację „Na Start im. Basi German”, której celem jest pomoc dzieciom z domów dziecka. Dzięki głównemu sponsorowi, firmie Dynafit wśród uczestników zostaną rozlosowane bony zakupowe o wartości 10 tys. zł. a łączna suma nagród wyniesie w tym roku 50 tys. zł.

Start zawodów zaplanowano na 2 marca (sobota) o godzinie 11:00 na górnej stacji Mosorny Groń w Zawoi. Dekoracja zawodników odbędzie się natomiast o godzinie 17:00 w Karczmie Styrnol. Wydarzeniu towarzyszył będzie rozstawiony namiot umożliwiający darmowe testy sprzętu marek K2, Voelkl, Dalbello, Marker.

Dlatego też zapraszamy całe rodziny.

Więcej informacji:

strona zawodów

fanpage FB